University of Cambridge ESOL Yurtdışı Dil Eğitmi            TBA Broşür

IELTS Hazırlık Kursları

IELTS Nedir?

Uluslararası İngilizce Dil Yeterlilik Sınavı – IELTS (International English Language Testing System), The British Council, , IDP: IELTS Avustralya ve Cambridge English Language Assessment ortak sınavıdır. Eğitim dili İngilizce olan eğitim kurumlarında eğitim görmek veya bazı meslek kuruluşlarında çalışmak isteyen kişilerin İngilizce yeterliliğini belirlemek amacıyla yapılan, hemen tüm ülkelerde uygulanan ve çok tercih edilen dil sınavlarından biridir. Her yıl dünyada 2 milyondan fazla kişi, IELTS sınavına girmektedir.

IELTS sınav sonucu, dünyada aralarında devlet kurumları, akademik kurumlar ve istihdam kurumlarının da yer aldığı  9.000’den fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul edilmektedir.

Ielts Sınavına Kimler Katılabilir?

IELTS sınavına eğitim hayatlarına yurt dışında devam etmek isteyen veya İngilizcenin geçerli olduğu kurumlarda kariyerlerine devam edecek olanlar ile ülkemizde üniversitelerin İngilizce hazırlık muafiyetinden yararlanmak isteyen herkes katılabilir.

IELTS Sınavına Nasıl Başvurulur?

IELTS sınavı, The British Council veya IDP Türkşye’nin belirlediği noktalarda ve daha önce www.britishcouncil.org.tr sitesinde ilan edilen tarihlerde iki oturum olarak uygulanır. Sınav ücretini ilgili bankaya ödedikten sonra başvurunuzu online olarak yapabilirsiniz.

IELTS Sınavının Süresi Ne Kadardır?

Dinlemeye (Listening) ayrılan sürenin 30 dakika, Okuma (Reading) ve yazmaya (Writing) ayrılan sürenin 60’ar dakika, ve konuşmaya (Speaking) ayrılan sürenin yaklaşık 15 dakika arasında olduğu IELTS sınav süresi toplamda 3 saate yakındır.

Sınavda Bölümler Şu Şekilde Sıralanır:

Test Akademik ve Genel İngilizce olarak iki farklı şekilde uygulanır. General Training, göçmenlik başvurularında kullanılmakta Akademik ise eğitim alanında yapılan başvurularda tercih edilmektedir.  Adaylar tüm bölümlerden ayrı ayrı 1`den 9`a kadar olan bir puanlama sistemiyle değerlendirilirler. Daha sonra bu bölümlerin ortalaması alınarak yine 9 tam puan üzerinden bir ‘overall score’ elde edilir.

Listening:
Listening bölümünde süre 30 dakikadır. Listening bölümü ortak şekilde yapılmaktadır. Dinleme sırasında talimatlar ve örnek sorular verilmektedir.

Reading:
Reading bölümü toplam 60 dakikadan oluşmaktadır. Metinler, kitap, dergi ve gazete alıntılarıdır. Sorular çoktan seçmeli, tanımlayıcı bilgi, yazarın düşüncelerini tanımlama, başlık eşleştirme, cümle tamamlama, özetleme, tablo tamamlama, kısa cevaplar verme gibi pek çok çeşitten oluşmaktadır.

Writing:
2 tasktan oluşan bölümün toplam süresi 60 dakikadır. Bu essaylerin ikisi de bağımsız bir stilde uygulanmaktadır. Bu bölümde önemli olan verilen konunun iyi anlaşılmış olması, konunun açıkça anlatılması ve birden fazla destekleyici açıklama yapılmış olmasıdır.

Speaking:
Speaking bölümü bire bir mülakat (oral interview) şeklinde yapılmaktadır. Speaking bölümünün toplam süresi 12-15 dakika arasında ayrı bir oturum şeklinde düzenlenir. Birinci bölümde aday kendisine sorulan günlük sorulara cevap verir. İkinci bölümde ise adaydan belirli bir konuda konuşması beklenir. Daha sonra da adayın bu konu hakkında kendisine yöneltilen sorulara cevap vermesi beklenir. Speaking bölümü test merkezine bağlı olarak daha önce veya sonra uygulanabilmektedir.

IELT Sınavına Hangi Seviyede Hazırlanılmalıdır?

IELTS sınavında 6,5 ve üzeri bir skor alabilmek için adayın B2 seviyesini bitirmiş olması önerilmektedir. Örneğin Türk-İngiliz Kültür Derneği IELTS Ankara programlarında en az Upper Intermediate düzey başında olduğu kesinleşen katılımcılar hazırlık kursuna katılabilirler ve bunun ardından 120 ders saatlik IELTS kursu sonunda başarı beklenebilir.

IELTS Sınavının Sonucu Kaç Sene Geçerlidir?

IELTS sınav sonuçlarının 2 yıl geçerliliğini koruması önerilmektedir. Ayrıca yıl içerisinde dilediğiniz kadar IELTS sınavına girebilir, dilediğiniz sonuç belgesini (geçerlilik süresi boyunca) kullanabilirsiniz.

Sınavla ilgili daha ayrıntılı bilgi için sınav kılavuzuna göz atabilirsiniz.